Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasty)

Özellikle gebelik sonrası veya aşırı kilo alıp verme, kalıtım, önceden geçirilen cerrahi müdahaleler ve yaşlanma nedeniyle karın bölgesindeki deri ve yağ dokusu sarkmaya başlar. Karın bölgesindeki deri elastikiyetini kaybeder ve inatçı yağların mevcudiyeti uygun diyet ve egzersizlerle giderilemez. Bu nedenle karın bölgesindeki fazla yağlar ve sarkan deri alınarak ayrıca karın kaslarının eski gerginliğini sağlanarak karın germe operasyonu yapılır.

Karın germe ameliyatının teknik olarak kalıcı olsa da kiloda oluşabilecek değişmeler tüm olumlu sonuçları yok edebilir. Bu nedenle kilo vermek ya da bebek sahibi olmayı planlanan kadınlar karın germe ameliyatını erteleyebilirler. Ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat kesilerin şekli ve uzunluğu elde etmek istendiğinin derecesine bağlı olarak değişir.

Ayrıca zayıflamış karın kasları ve bağ dokusunun orta hatta yaklaştırarak dikiş atılır fazla yağ dokusu ve deri alınır. Bu ameliyat ayrıca göbek altındaki çatlak derileride yok eder. Göbek deliğinin üzerindeki çatlaklar gerginleşerek daha az belirgin hale gelir.

Karın estetiği ameliaytını mutlaka liposuction ile kombine etmek gerekir. Karın çevresinde, yanlarda biriken inatçı yağlar aynı seansta liposuction’ la uzaklaştırılır. Karın germe operasiyonu vücut tipi ile orantılı olarak daha düz ve sıkı bir karın konturu ile sonuçlanır. Ameliyat sonrası şişlikleri en aza indirgemek ve destek amacıyla elastik bandaj ve korse uygulanır.Karın alt  bölgesindeki izler bikini hattının içinde kalır ve bir sene sonra daha makbul seviyeye ulaşır. Hasta bir hafta sonra normal hayatına döner.

Liposuction (Fazla Yağların Alınması)

Vücudun değişik bölgelerinde biriken ve uygun diyet ve egzersizle giderilemeyen yağ kitleleri ancak Liposuction (İnatçı yağların alınması) ile kesin çözülür. Liposhaping, Bodyshaping, Liposculptur, lipoplasti gibi benzer adlarda taşımakta olan bu yöntemde fazla yağları emmek için geliştirilen şırıngalar ve kanüllerden faydalanarak gerçekleştirılir.

Unutulmamalıdır ki liposuction vücut konturlarını düzeltme amacını taşımaktadır, Bir zayıflatma ameliyatı değildir ve düzgün bir diyet ve egzersizin yerini tutamaz. Bacaklar basen ve kalçalarda beliren selülitin tedavisi ya da gevşek, sarkık ciltler için etkin bir tedavi yöntemi değildir. Yağ birikintileri kadınlarda karın, bel, basen, bacak iç ve dış taraf, dizin iç tarafında, gıdı ve sırtta, baldır ve ayak bilekleri, erkeklerde ise daha çok karın ve bel bölgelerinde artmaktadır. Derinde yerleşen inatçı yağ dokusu uygun diyet ve sporla giderilmez, ince yapılı kadınlarda dahi bölgesel birikintilere neden olur. Liposuction için uygun adayların ideal kilonun %30’ luk oranı içinde bulunan, derisi sıkı ve elastik olan ve iyi kas yapısına sahip yetişkinlerdir.

Deri elastikiyeti iyi olan ve bölgesel yağ birikintileri olan ergen yaştaki bireylere uygulanan bu yöntem lokal ve genel anestezi altında yapılmaktadır. Özel geliştirilen kanüller yardımıyla tumescent tekniği kullanarak işlem yapılmaktadır. Önce deri içine özel hazırlanan solüsyon zerk edilir. Bu teknikteki amaç kanamayı azaltıp, yağları parçalayarak sıvı kıvam haline getirerek emilmesini sağlamaktır. Daha sonra ince ve kısa kanüllerle açılan bu kesilerden içeri sokularak ileri geri hareketler ile yağ fazlalıkları gevşetilir. Yerinden hareket ettirilen yağlar daha sonra vakumla veya enjektörle vücudun dışına çekilir. Alınan yağlar gerekli görülen yerlere enjekte ederek (Lipofilling) vücut şekillendirmede kullanılır. Bazı vakalarda liposuction yüz germe, karın germe ya da göğüs küçültme ameliyatlarla birleştirerek yapılır.

Operasyon sonrası hastaya ilk günlerde kompres yapıcı destekler ,elastik bandajlar uygulanır ve üç hafta süreyle özel korse giydirilir. Bunlar şişlikleri kontrol etmeye ve deriyi baskılayarak yeni vücut konturları oluşturmaya yardımcı olur. 2 hafta sonra sağlıklı iyileşme ve şişlerin çabuk inmesi ve toparlanması amacıyla Ultrasonik ve lenf drenaj masaj önerilir. Şişliklerin tamamen geçmesi ve ilk sonuçların alınması bir kaç ayı bulabilir. Başarılı bir liposuction ameliyatı kalıcıdır ve uygulanan alanlarda şekil bozukluğu ve düzensizlikler oluşmaz. Sağlıklı bir diyet ve egzersizin düzenli olarak uygulanması ile yağ dokusu kaybı kalıcı olarak korunacaktır. Liposuction’ı takiben daha orantılı hale gelen vücudun sürülen daha sağlıklı ve aktif yaşam daha iyi bir biçimde yansıtacaktır. Liposuction bölgesel yağlardan kurtulmak için etkili bir yöntemdir.

Yağ Enjeksiyonu (Fat grafting)

Genellikle karın bölgesi yağ dokusundan liposuction’ la alınan yağ hücrelerini belirli işlemden geçirerek yüze veya vücudun herhangi bir yerine verilme işlemine Yağ enjeksiyonu denir.

Canlı yağ hücreleri transfer edilen bölgede yaşamaya devam ederler ve dolgu madde görevi yaparlar. Ameliyat lokal anestezi veya sedasyonla birlikte yapılabilir. Özel liposuction kanülleri ile alınan yağları işlemden geçirerek açılan küçük deliklerle yeni yerlerine transfer edilir.

Son yıllarda kullanılan alet ve tekniklerde önemli ilerlemeler kaydedildi ve yağ dokusunun transfer edilen bölgede canlılığı ve böylece yağ hücrelerine en az zararı vererek tutma olasılığı artırıldı. Yağ enjeksiyonu ekseriya yüze bölgesine yapılır. Burun kanatlarından aşağı inen derin çukur ve kırışıklara, dudak, yanak ve elmacık kemik dolgunlaştırmada kullanılır.

Yağ transferi ayrıca basen ve kalça şekillendirmede liposuction sonrası oluşan çöküklüklere, geçirilen travma ve kazalara bağlı gelişen doku çökmelerine, bazı yanık vakalarında cilt altı dokunun onarımı için kullanılıyor.

TOP